Jak z údajů v Excelu udělat chytrou tabulku

Obtížnost 0: Jasné jak facka ~ 1 minuta čtení ~ půl minuty práce ~ + videonávod

Slyšela jsem o vkládání excelové tabulky, ale nevím, co to je a k čemu je mi to dobré? Prý se umí sama zabarvit a sama kopíruje. Ale já jsem myslela, že excelová tabulka jsou moje data, která jsem předtím do Excelu napsala. Můžeš mi tedy ukázat, jak se excelová tabulka vkládá? 

Ano, samozřejmě, hned ti to ukážu 🙂

Příklad: Mám zapsané nějaké údaje a chci je vložit jako tabulku

  1. Postav se do nějaké buňky ve svojí tabulce a potom stiskni klávesovou zkratku Ctrl+T nebo běž na kartu Vložení-Tabulka

2. Zkontroluj, jestli máš správně vybranou oblast a potvrď. Nelekni se symbolu dolarů, ty jen kontrolují, aby se buňky nikam neposouvaly (určitě ti časem ukážu, k čemu slouží 😉 ). Stačí jen zkontrolovat pohledem, že oblast je určitě vybraná správně.

3. A už se ti vložila hezky naformátovaná tabulka (styl tabulky si můžeš změnit na kartě Návrh-Styly tabulky – já jsem si ho změnila na zeleno-modrou 🙂 ), ale to není všechno, k čemu je tahle tabulka dobrá.

Když si teď vzpomeneš, že jsi vlastně zapomněla na jedno jméno a dopíšeš ho pod tabulku (třeba Martin), tabulka se sama rozšíří. Když do sloupce vedle tabulky doplníš název Součet a vložíš funkci Suma, tabulka se opět rozšíří a sama zkopíruje vzorec do dalších řádků.

excelovatabulka

Co říkáš, není to paráda? 😉 Více o excelové tabulce najdeš v mém připravovaném online kurzu o nejužitečnějších nástrojích Excelu 🙂

Co na to říkáš?

Autor: Lenka Mikšátková

Lenka se vyžívá v práci s Excelem a pomáhá ostatním, aby v něm konečně EXCELovali :-) Je autorkou několika e-booků a online kurzu pro začátečníky. Více o Lence najdete na jejích stránkách nebo na Facebooku Máme rádi Excel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *