Jak snadno přidat kód do hlavičky a patičky webu

Obtížnost 1: Žádné složitosti ~ 2,5 minuty čtení ~ 2 minuty práce ~ + videonávod

Mám web ve WordPressu a potřebuju do hlavičky přidat nějaký skript. Bojím se ale vrtat do souborů šablony, abych si tam něco nepokazila. Má to řešení?

Je dobře, že se ptáš. Pokud se v technikáliích moc neorientuješ, opravdu bych ti nedoporučovala zasahovat do souborů šablony. K tomu se možná dostaneme v nějakých trošku pokročilejších návodech.

Teď ti ale radši ukážu bezpečnější a jednodušší řešení – plugin Insert Headers and Footers.

K čemu je to vůbec dobré

Jedna z prvních věcí, které na své weby přidávám, je měření návštěvnosti. Využívám jedinečnou službu Google Analytics, ve které si snadno vytvořím měřicí kód (návod už brzy). Ten pak vložím do hlavičky webu.

V momentě, kdy začnu sbírat data o návštěvnících stránek, jsem povinná informovat je o ukládání tzv. cookies (ty pomáhají právě s měřením návštěvnosti, kdyžtak podrobněji vysvětlím v nějakém dalším článku) a požádat o souhlas. K tomu využívám další kód, který zase vkládám do hlavičky stránek.

A takových vychytávek, které vyžadují vložení kódu do hlavičky nebo patičky, je víc. Není moc praktické kvůli každé z nich instalovat nový plugin, když jde opravdu jen o vložení kódu.

Sama si potřebné skripty vkládám přímo do souborů šablony, abych nepotřebovala ani tento plugin navíc. Ale to tě naučím kdyžtak někdy časem, teď zvolíme toto rychlé, jednoduché a efektivní řešení.

Jak nainstalovat plugin Insert Headers and Footers

 1. Přejdi do administrace svého webu a klikni / najeď myší v levém sloupci na Pluginy.
 2. Z nabídky vyber Instalace pluginů.

  instalace pluginů ve WordPressu
  Přejít na instalaci pluginů
 3. Na stránce, která se ti otevře, zadej vpravo nahoře do vyhledávacího políčka název pluginu (stačí jen Insert Headers) a chvilku počkej, než se vyhledají odpovídající pluginy.
 4. U pluginu Insert Headers and Footers nejdřív zkontroluj, jestli je kompatibilní (= dá se použít) s tvojí verzí WordPressu. Pokud by kompatibilní nebyl, neinstaluj ho. Místo toho aktualizuj WordPress, teprve pak se vrať k tomuto návodu.
 5. Je-li všechno v pořádku, klikni na bílé tlačítko Instalovat, které vidíš přímo u tohoto pluginu.

  Instalace pluginu
  Vyhledání, kontrola a instalace pluginu ve WordPressu
 6. Jakmile proběhne instalace, změní se na modré tlačítko Aktivovat. Na to zase klikni.

  Aktivace nainstalovaného pluginu
  Aktivace nainstalovaného pluginu
 7. Hotovo! Plugin je nainstalovaný a můžeš ho začít používat.

Kde přidávat kódy do hlavičky a patičky

Abys teď mohla přidat potřebné kódy do hlavičky nebo patičky webu, stačí přejít na stránku nainstalovaného pluginu.

Dostaneš se tam přes Nastavení > Insert Headers and Footers.

vložit kód do hlavičky / patičky webu
Prostředí pro vkládání kódu do hlavičky a patičky

Po kliknutí na tento odkaz se ti otevře stránka s nabídkou vložení kódu do hlavičky (A) a patičky (B). Požadovanou úpravu pak vždy potvrdíš kliknutím na tlačítko Save.

Do hlavičky (A) přidáváš kódy, u kterých se požaduje vložení „mezi tagy <head> a </head>“, resp. „přímo před tag </head>“.

Do patičky (B) přidáváš kódy, u kterých se požaduje vložení „před koncový tag </body>“.

Názorný videonávod

Celý návod jsem i s komentářem nahrála na video, které si můžeš přehrát přímo zde. Stačí kliknout na tlačítko Líbí nebo G+:

Speciální případy

Pokud používáš šablonu Mioweb, kvůli Google Analytics a souhlasu s cookies není třeba tento plugin instalovat. Šablona už je na obojí připravená a zvládnete tam obojí zprovoznit snadno i bez tohoto pluginu.

Co na to říkáš?

Autor: Petra Vymětalová

Petra je internetová průvodkyně technikáliemi pro počítačové blondýny. Obzvlášť miluje Wordpress, se kterým pracuje už od roku 2010. Víc se o ní dočtete na jejím blogu www.petravymetalova.cz.

8 komentářů u „Jak snadno přidat kód do hlavičky a patičky webu“

 1. Skvělý návod díky kterému se mi povedlo vložit na webové stránky pixel kod z Facebooku. Díky této vychytávce můžu cílit FB reklamu na lidi, kteří navštívili naše webové stránky a mají aktivní FB účet.
  Moc děkuji za přehledný a užitečná článek.

 2. Nádherný a srozumitelný návod. Vložila jsem kód pro goole analytics bez problémů. A chápu to prosím dobře, že stejným způsobem mohu vložit i kód pro Facebook pixel? Prostě jej jen šupnu do kolonky A? Děkuji.

 3. Super návod, děkuji. Když potřebuji zadat další kódy, tak stačí odenterovat a vložit pod, nebo vymazat původní skript?

  1. Určitě nemazat, to by ten původní script přestal fungovat. Nový kód přidej buď úplně na začátek nebo úplně na konec, mezi jednotlivé kódy je fajn vložit aspoň 1 volný řádek, aby to bylo přehlednější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *