Slovník počítačové blondýny

slovník pro počítačové blondýny

Letem počítačovým světem narazíš na spoustu záhadných pojmů, které jsou autory považovány za všeobecně známé. Ale co si budeme povídat…

Prostě pro ty, kdo v technikáliích nejsou kovaní, nebo ukončili školní docházku v minulém století, nemusí být jasný ani rozdíl mezi prohlížečem a vyhledávačem. Pojmy jako plugin, doména a favicon teprve zní jako z jiné dimenze 😉

Byla by škoda, kdyby tě zrovna tohle brzdilo v tvém počítačovém rozletu. Až na tyhle záludnosti příště zase někde narazíš, mrkni sem – do Slovníku počítačové blondýny.

Neboj se, zeptej se 😉

Pokud tu nenajdeš, co jsi hledala, honem tu prapodivnost zapiš do komentáře zde na stránce. To, že to tu není, totiž vůbec neznamená, že by ses měla stydět za to, že to nevíš.

Vysvětlení je dvojí:
a) Ještě jsem to sem nestihla napsat.
b) Sama nevím, co to znamená, nebo to zatím nedokážu lidsky vysvětlit.

Zeptat se na to, čemu nerozumíš, není nikdy hloupé. Hloupé je nezeptat se a tvářit se, že rozumíš.

A

admin bar = sloupec nebo lišta nad webem obsahující důležité odkazy pro administraci webu.
O admin baru ve WordPressu více v článku Navigační lišta (admin bar) ve WordPressu.

adresní řádek = široké políčko nahoře v prohlížeči, kam se píše adresa webové stránky, kterou chci zobrazit

B

bounce rate  = míra nedoručitelnosti, tj. kolik e-mailů z tvojí rozesílky nemohlo být doručeno příjemcům z různých důvodů (plná schránka, neexistující adresa atd.)

bounced e-mail = nedoručitelná zpráva, podrobněji viz Bounced e-mail / kontakt

C

cookies = malé textové soubory, které si webové stránky a různé online služby a nástroje ukládají v prohlížeči návštěvníků webu. Tyto soubory obsahují údaje o návštěvě uživatele na webu (např. čas přihlášení, záznam o návštěvě konkrétní stránky…) nebo přímo o uživateli (např. přezdívka při přihlášení nebo id uživatele).

D

dosah příspěvku (na Facebooku) = číslo, které udává, kolika lidem se příspěvek zobrazil, podrobněji viz Dosah příspěvku na Facebooku

F

FAQ = často kladené otázky (z anglického Frequently Asked Questions) – stránka nebo článek, kde jsou shrnuté nejběžnější otázky kolem daného projektu, produktu, služeb, oboru atd.

favicon = malinký obrázek, který vidíte nahoře v prohlížeči na záložce před názvem dané stránky.
Více v článku Jak mít v záložce prohlížeče svoji ikonku.

N

navigační lišta = proužek umístěný většinou nahoře nad webem (může být i dole), který obsahuje důležité odkazy pro pohyb po stránkách.
O navigační liště ve WordPressu více v článku Navigační lišta (admin bar) ve WordPressu.

P

plugin = doplněk do nějakého programu (setkáte se s nimi ve WordPressu), který ho nějakým způsobem vylepšuje a obohacuje. Program funguje i bez něj, s ním ale umí nějaké ty vychtávky navíc, nebo je prostě nějak příjemnější na ovládání.

prohlížeč = program, díky kterému můžeš něco na počítači prohlížet 😉
∼ internetový prohlížeč = umožňuje prohlížet internetové stránky, díky nějakému z nich právě teď čteš tyto řádky (např. Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer, Opera, Safari…)
Podrobněji v článku Prohlížeč, nebo vyhledávač?

R

rubrika (ve WordPressu) = kategorie, do které je zařazený článek, podrobněji viz Rubriky a štítky ve WordPressu.

S

SEO = optimalizace pro vyhledávače (z anglického Search Engine Optimization), zahrnuje různé postupy a metody, díky kterým jsou webové stránky snadno čitelné pro vyhledávače. Čím je web pro vyhledávače srozumitelnější, tím lépe mohou vyhodnotit jeho přínos pro čtenáře a díky tomu ho zobrazovat na lepších místech při vyhledávání.

sidebar = postranní panel na webu (na Brouzdališti v něm najdete třeba odkazy na nejnovější články)

Š

štítky (ve WordPressu) = speciální značky, které můžeš přiřadit k článkům ve WordPressu a navzájem je tak propojit. Podrobněji v článku Rubriky a štítky ve WordPressu.

V

vyhledávač = program, který za nás prohledává internet a na náš dotaz „vyplivne“ přehled stránek, kde bychom se k našemu problému  mohli něco dočíst (např. Google, Seznam.cz,…)
Podrobněji v článku Prohlížeč, nebo vyhledávač?

Neboj se, zeptej se

Narazila jsi na počítačový pojem, který ti nic neříká? Napiš ho do komentáře, zařadíme ho do slovníku i s lidským vysvětlením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *