Rubriky a štítky ve WordPressu

4 minuty čtení

slovník pro počítačové blondýny

Když píšu článek na blog, zařazuju ho do rubriky. Dozvěděla jsem se ale, že k němu můžu přidávat i nějaké štítky. Co to je a k čemu je to dobré? Nestačí nastavit jen rubriku? Jaký je v tom rozdíl?

Bez štítků se obejdeš, ale ve většině případů je škoda je nevyužít. Jejich prostřednictvím můžeš provázat tematicky podobné články napříč rubrikami. Asi to zní dost šroubovaně, co? Žádný stres, je to jednodušší, než se zdá (ostatně jako skoro všechny technikálie 😉 ).

Nejdřív příklad z Brouzdaliště 😉

V momentě, kdy píšu tento článek, máme na Brouzdališti tyto rubriky:

  • Informace – toto je jen taková okrajová a organizační rubrika, proto ji nevidíš v menu. Je tam schovaná pod položkou O Brouzdališti jako Články o Brouzdališti.
  • Nástroje – obsahuje články o různých užitečných nástrojích.
  • Návody – zahrnuje návody všeho druhu. Časem bude potřeba ji rozdělit do dalších „podrubrik“, aby se v návodech dalo líp orientovat.
  • Slovník – sem patří i tento článek, stejně jako všechny ostatní, kde ti vysvětlujeme různé webové a počítačové pojmy.

Štítků je tu už o něco víc a na rozdíl od rubrik budou neustále přibývat. Aktuálně je u každého článku přiřazený některý z těchto štítků:

Brouzdaliště.cz, Excel, Facebook, internet, Malování, obrázky, SEO, vyhledávače, WordPress.

Tento článek bude označený štítkem WordPress, protože se týká práce s ním. Některé články mají i více štítků.

Co jsou to rubriky a štítky ve WordPressu

Obojí slouží k třídění článků, které na svém webu publikuješ. Usnadňují orientaci na webu tvým čtenářům. Zároveň propojují všechny stejně přiřazené články.

U každého článku se zobrazuje, do jaké rubriky je zařazený a jaké má přiřazené štítky. Názvy rubrik a štítků u článků slouží zároveň jako odkazy, které vedou na výpis všech článků zařazených do dané rubriky, resp. přiřazených k danému štítku.

Právě proto je dobré využívat obojí třídění. Čtenáři se tak snáz dostanou k dalším příspěvkům, které by je mohly zajímat.

Jaký je mezi štítky a rubrikami rozdíl a jak je správně používat, se dočteš na další stránce tohoto článku, stačí kliknout na dvojku 😉

Co na to říkáš?

Autor: Petra Vymětalová

Petra je internetová průvodkyně technikáliemi pro počítačové blondýny. Obzvlášť miluje Wordpress, se kterým pracuje už od roku 2010. Víc se o ní dočtete na jejím blogu www.petravymetalova.cz.

3 komentáře u „Rubriky a štítky ve WordPressu“

  1. zdravím, měl bych dotaz. Pokud mám někoik úrovní rubrik a podrubrik (hierarchie) je dobré příspěvěk z hlediska SEO a správy zahrnout pouze do nejnižšího člena nebo do všech rubrik nad danou podrubrikou? Díky

    1. Honzo, dle mého názoru (nejsem expert na SEO) by mělo stačit zařadit článek do odpovídající podrubriky (podrubrik). Pokud bude ve více podrubrikách, nastavila bych jako primární tu, která je z pohledu vyhledávače výhodnější (ta se nastaví do url adresy).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *