Jak nainstalovat plugin do WordPressu

Jasné jak facka ~ 3 minuty čtení ~ 1 minuta práce

Potřebuju do WordPressu přidat jakýsi plugin. Nemám představu, co to je, a už vůbec netuším, jak to udělat. Co s tím?

Hlavně zachovej klid, protože to není vůbec nic složitého 😉

Co je to plugin?

Jak už jsem psala ve Slovníku, plugin je doplněk do nějakého programu (v tomto případě do WordPressu), který ho nějakým způsobem vylepšuje a obohacuje. Program (web) funguje i bez něj, s ním ale umí nějaké ty vychtávky navíc, nebo je prostě nějak příjemnější na ovládání.

Důležité upozornění: Zálohuj!

Před instalací (a hlavně před aktivací) nového pluginu je vhodné udělat zálohu webu nebo alespoň pluginů a databáze.  Pokud nevíš, jak na to, naučíš se to podle návodu Zálohování WordPressu.

Jak nainstalovat plugin

 1. Přejdi do administrace svého webu a klikni / najeď myší v levém sloupci na Pluginy.
 2. Z nabídky vyber Instalace pluginů.

  instalace pluginů ve WordPressu
  Přejít na instalaci pluginů
 3. A) Pokud chceš instalovat nějaký konkréntí plugin, zadej vpravo nahoře do vyhledávacího políčka název pluginu (stačí část názvu) a chvilku počkej, než se vyhledají odpovídající pluginy.
  B) Pokud zatím konkrétní plugin vybraný nemáš, zadej do vyhledávacího políčka, co chceš pluginem vyřešit (jen heslovitě a v angličtině, např. facebook comments, lightbox, seo).Vyhledání pluginu
 4. Vyber z nabídky „svůj“ plugin a zkontroluj, jestli je kompatibilní (= dá se použít) s tvojí verzí WordPressu. Pokud by kompatibilní nebyl, neinstaluj ho. Místo toho aktualizuj WordPress, teprve pak se vrať k tomuto návodu. Kromě toho je dobré se taky podívat, jak moc je plugin používaný (číslo pod hvězdičkovým hodnocením) a kdy byl naposledy aktualizován.
 5. Je-li všechno v pořádku, klikni na bílé tlačítko Instalovat, které vidíš přímo u „svého“ pluginu.

  Instalace pluginu
  Vyhledání, kontrola a instalace pluginu ve WordPressu
 6. Jakmile proběhne instalace, změní se na modré tlačítko Aktivovat. Na to zase klikni.

  Aktivace nainstalovaného pluginu
  Aktivace nainstalovaného pluginu
 7. Hotovo! Plugin je nainstalovaný a můžeš ho začít používat.

Kde nainstalovaný plugin najít?

Tvůj nový plugin bude určitě v Přehledu pluginů. Pokud je potřeba ho nějak dál nastavovat, najdeš ho s největší pravděpodobností na některém z těchto míst:

 • v levém menu jako samostatnou položku – většinou je to přímo název pluginu nebo zkratka názvu
 • v levém menu v nabídce pod položkou Nastavení
 • v admin baru (horní liště)

Když plugin není k nalezení…

Pokud bys ho na žádném z těchto míst nenašla, podívej se do Přehledu pluginů (v levém menu Pluginy > Přehled pluginů) a u svého nového pluginu klikni na Zobrazit podrobnosti.Přehled pluginů - podrobnosti

Zobrazí se ti karta s informacemi o pluginu. Zde se pak podívej na Časté otázky nebo přejdi na web pluginu, kde by mělo být uvedeno, kde nastavení pluginu na svém webu najdeš.Karta s podrobnými informacemi o pluginuToto pátrání platí jen pro pluginy, které můžeš dál nastavovat. Existuje řada dalších, které žádnou vlastní položku v administraci webu nevytvoří, protože to není potřeba. Prostě rovnou začnou fungovat, aniž bys musela upravovat jakákoli nastavení.

Povedlo se? Pochlub se 😉

Potěší mě, když mi do komentáře napíšeš, jak se ti podle tohoto návodu postupovalo. Klidně rovnou přidej i odkaz na svůj web, kde jsi plugin instalovala 😉

Kdybys narazila na problém, neváhej se zeptat (taky v komentáři pod tímto článkem 😉 ).

Co na to říkáš?

Autor: Petra Vymětalová

Petra je internetová průvodkyně technikáliemi pro počítačové blondýny. Obzvlášť miluje Wordpress, se kterým pracuje už od roku 2010. Víc se o ní dočtete na jejím blogu www.petravymetalova.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *