Jak ve WordPressu ohlídat velikost nahrávaných obrázků

Obtížnost 1: Žádné složitosti ~ 4 minuty čtení ~ 3 minuty práce

Už vím, že nemám na web nahrávat zbytečně velké obrázky, ale to zmenšování je pro mě složité / ale často na to zapomenu. Nemohl by to WordPress udělat nějak automaticky, když je na web přidávám?

~ Mohl. Stačí nainstalovat a nastavit plugin Smush Image Compression and Optimization. Ukážu ti, jak na to 😉

Nejdřív si plugin Smush Image Compression and Optimization nainstaluj stejně jako každý jiný. Kdybys nevěděla jak na to, jdi podle návodu Jak nainstalovat plugin do WordPressu.

Plugin dokáže zmenšovat datovou velikost obrázků bez ztráty kvality. Nemusíš se bát, že by ti z obrázků udělal nepoužitelné miniatury. Pořád budeš mít k dispozici rozměry obrázků, na které jsi zvyklá, jen nebudou na serveru zabírat tolik místa.

Když budeš chtít, můžeš si nastavit i maximální rozměry nahrávaných obrázků. Pak bude tento plugin hlídat i to, aby žádný nahraný obrázek tyto rozměry nepřekročil.

Jak nastavit plugin Smush Image Compression and Optimization

 1. V administraci najeď kurzorem (myší) na Média v levém menu a klikni na WP Smush.
 2. Zobrazí se ti okno s rychlým nastavením, ve kterém jsou 3 možnosti, co všechno můžeš zapnout / vypnout:WP Smush rychlé nastavení
  A = Automaticky zmenšovat obrázky – kvůli tomu plugin instaluješ, takže toto zůstane zapnuté.
  B = Zachovat EXIF data obrázků – jde o informace o tom, jak byla fotka pořízena. Pro běžné weby je toto zbytečné, takže necháváš tuto možnost vypnutou. Pokud jsi fotograf(ka) a je pro tebe důležité tato data zachovat, zapni si tuto možnost (klikni na posuvník vpravo).
  C = Zmenšovat plnou velikost obrázků – když tuto možnost necháš vypnutou, budou se všechny obrázky ukládat v rozměrech, v jakých je na web nahráváš, a zmenší se jen datově. Pokud máš problém hlídat si rozměry obrázků, které na web vkládáš, doporučuju tuto možnost zapnout.Pokud na tebe toto nastavovací okno nevyskočilo, zachovej klid a mrkni pod tento návod na část Jak upravit nastavení WP Smush 😉
 3. Pokud necháš možnost C vypnutou, klikni jen na tlačítko Get started a přejdi na 5. krok tohoto návodu.
 4. Pokud možnost C zapneš, je třeba ještě zadat maximální rozměry, jaké můžou mít obrázky, které vložíš na web. První rozměr je maximální šířka, druhý maximální výška.WP Smush maximální šířka a výška
  Záleží na tobě, jak si je zvolíš. Na náhledu jsou rozměry pro Full HD rozlišení, šířka nad 2000 pixelů mi přijde už zbytečná, ale je to na tobě.
 5. Hotovo!

Od této chvíle se všechny obrázky, které na web nahraješ, automaticky datově zmenší, aby zabíraly co nejmíň místa.

Nelekni se, nahrávání obrázků teď zabere trochu víc času, je to tak v pořádku.

V knihovně médií u řádkového výpisu přibude sloupec WP Smush, ve kterém uvidíš, kolik místa ti tento plugin na každém obrázku ušetřil.

WP Smush v knihovně médií

Jak upravit nastavení WP Smush

 1. Přejdi na stránku s nastavením pluginu – přes Média > WP Smush.
 2. V sekci Settings najdeš stejná nastavení jako v okně pro rychlé nastavení – mrkni na krok 2 v předchozím návodu.
 3. Jakmile si nastavení upravíš, klikni na modré tlačítko Update settings v této sekci.

To není všechno, co WP Smush umí

Plugin využiješ navíc i v případě, že už na webu máš spoustu nahrazných obrázků, u kterých jsi velikost při nahrávání vůbec neřešila.

Návod najdeš v článku Jak ve WordPressu zmenšit nahrané obrázky.

Co na to říkáš?

Autor: Petra Vymětalová

Petra je internetová průvodkyně technikáliemi pro počítačové blondýny. Obzvlášť miluje Wordpress, se kterým pracuje už od roku 2010. Víc se o ní dočtete na jejím blogu www.petravymetalova.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *