Jak odstranit nepoužívané obrázky z WordPressu

Obtížnost 2: Soustřeď se ~ 6 minut čtení ~ 10 minut práce

Občas se stane, že na web nahraju nějaký obrázek, který pak nakonec nikde nepoužiju. Ráda bych si na webu udělala pořádek a všechny zbytečné obrázky smazala. Jak na to?

~ Když už taková situace nastane, může ti pomoct plugin Media Cleaner. Ukážu ti, jak ho použít.

Důležité upozornění, než se pustíš do práce

Než tento plugin spustíš, nezapomeň udělat zálohu databáze a nahraných souborů. Mohlo by se stát, že omylem smažeš i obrázky, které na web patří (obzvlášť pokud máš na webu šablonu Mioweb, Divi, nebo používáš nějaký page builder). Ze zálohy je budeš moct snadno „vylovit“ a vrátit zpátky.

No a kromě toho tento plugin zasahuje do webu dost zásadním způsobem, takže určitě nebudeš chtít riskovat, že se někde něco pokazí (technika je někdy prostě nevyzpytatelná, i když tento plugin je bezpečný a bez problémů funguje na tisících webů).

Jestli nevíš, jak na to, mám pro tebe návod Zálohování WordPressu.

A teď už se pustíme do práce 😉 Návod rozdělím tentokrát na 2 části, aby ses v něm líp orientovala.

Jak nastavit plugin Media Cleaner

 1. Nainstaluj si a aktivuj plugin Media Cleaner (třeba podle návodu v článku Jak nainstalovat plugin do WordPressu).plugin Media Cleaner
 2. V levém menu v administraci se zobrazí nová položka Meow Apps. Najeď na ni kurzorem (myší) a z nabídky, která se zobrazí, vyber Media Cleaner. Tak se dostaneš na nastavení pluginu.nastavení pluginu Media Cleaner
 3. Zde zatrhni políčka Analyze u položek Posts, Post Meta a Widgets.jak nastavit plugin Media Cleaner
  Položka Logs nemusí nutně být zaškrtnutá, slouží pro případ, že se něco nepovede, aby se dalo zjistit, k jaké chybě kde došlo.
  Ostatní nastavení můžeš nechat tak, jak jsou.
 4. Klikni na tlačítko Uložit změny  v pravém dolním rohu ve stejném rámečku, kde jsi upravovala nastavení.
 5. V levém menu v administraci najeď kurzorem (myší) na Média a klikni na Cleaner.administrace plugin Media Cleaner
 6. Dostaneš se na stránku, kde můžeš spustit kontrolu obrázků a pak je nechat smazat. Pokud uvidíš nahoře na stránce tuto chybovou hlášku (viz obrázek), klikni na tlačítko Reset.nastavení tabulek v databázi pro Media Cleaner
  Pokud se ti tam taková hláška nezobrazuje, jdi rovnou na bod 7.
 7. Na stránce se zobrazují různá upozornění. Nepropadej panice, vesměs jsou to přátelská doporučení a upozornění. Pod obrázkem ti všechno vysvětlím:upozornění a chybové hlášky pluginu Media Cleaner

A) Toto je důrazné varování, abys před spuštěním Cleaneru zálohovala web. Pro zálohu se zde doporučuje stejný plugin, se kterým pracujeme v návodu Zálohování WordPressu.

B) Pokud vidíš tuto hlášku, znamená to, že na svém webu nemáš nastavený Koš, kam by se přesunuly smazané obrázky. V momentě, kdy potvrdíš, že je chceš smazat, zmizí v propadlišti internetu.

Co s tím: Koš pro nahrané soubory se dá vytvořit tak, že do souboru wp-config.php přidáš kód

 define( 'MEDIA_TRASH', true );

Pokud ale netušíš, co to je, radši prostě počítej s tím, že po kliknutí na Delete budou všechny vybrané obrázky nenávratně pryč.

C) Upozornění, že se nejedná o placenou verzi a kde si ji můžeš objednat.

D) Upozornění, že je na webu nainstalovaný plugin Elementor, ve kterém bezplatná verze nemusí dohledat všechny použité obrázky. Předpokládám, že podobné upozornění je připravené i pro jiné page builder pluginy.

Stejné varování platí i pro šablonu Mioweb – obrázky vložené do stránek Cleaner nenajde, proto je také označí jako nepoužívané. Na to je potřeba dát pozor a nesmazat všechny označené obrázky automaticky.

E) Pokud vidíš i tuto hlášku, vrať se na kroky 2 – 4 v tomto návodu, zřejmě ses v nich dopustila nějaké chyby.

kontrola nastavení Media CleanerPokud dole už vidíš jen tuto hlášku, je Cleaner připravený zkontrolovat tvoji knihovnu médií a ty můžeš v klidu přejít na 2. část návodu

Co na to říkáš?

Autor: Petra Vymětalová

Petra je internetová průvodkyně technikáliemi pro počítačové blondýny. Obzvlášť miluje Wordpress, se kterým pracuje už od roku 2010. Víc se o ní dočtete na jejím blogu www.petravymetalova.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *