Jak v Excelu zamknout buňky

Obtížnost 1: Žádné složitosti ~ 2 minuty čtení ~ 1,5 minuty práce ~ + videonávod

Sdílím svoje soubory s dalšími lidmi a oni mi tam neustále přepisují vzorce a občas i něco smažou. Co s tím? Potřebovala bych některé buňky nějak zamknout. Jde to vůbec?Samozřejmě, že jde. Pojď se podívat, jak na to. 😉

Příklad: Máš tři buňky, ve kterých jsou hodnoty a vzorce, které nechceš, aby někdo mazal. Chceš povolit pouze zapsání hodnoty do buňky B4.

jak v excelu zamknout buňky

Jak to uděláš?

 1. Vyber všechny buňky v listu (buď stiskem klávesové zkratky Ctrl+A, nebo kliknutím na šipku v levém horním rohu).jak v excelu zamknout buňky
 2. Zmáčkni pravé tlačítko myši, Formát buněk a vyber kartu Zámek.jak v excelu zamknout buňkyZde ODŠKRTNI možnost „Uzamknout“ a stiskni OK.

  jak v excelu zamknout buňky

 3. Teď vyber ty buňky, které chceš mít uzamčené.jak v excelu zamknout buňkyOpět stiskni pravé tlačítko, Formát buněk a tentokrát na kartě Zámek možnost Uzamknout zaškrtni.jak v excelu zamknout buňky

  Teď už máš označené, které buňky mají zůstat odemčené a které budou naopak zamknuté. Musíš ale ještě nastavit, co dovolíš ostatním, aby se zamčenými buňkami dělali.

 4. Jdi na kartu Revize a vyber možnost Zamknout list.jak v excelu zamknout buňkyTady si označ, co ostatním dovolíš s buňkami dělat. Pokud chceš, aby mohli pouze doplnit nějakou hodnotu do odemčené buňky a do těch zamčených, aby nemohli ani vstoupit, nech všechny možnosti prázdné, jen zaškrtni Vybrat odemknuté buňky.

  jak v excelu zamknout buňky

  Pokud chceš, můžeš si pro jistotu zamknout buňky i heslem (jen dávej pozor, ať ho nezapomeneš 😉 ). Teď potvrď stiskem OK a máš hotovo. Pokud budeš chtít později buňky odemknout, jen na kartě Revize zvol možnost Odemknout list a zadáš heslo, pokud sis ho nastavila.

  jak v excelu zamknout buňky

Tak a teď už ti nikdo žádný vzorec přepisovat nebude. 😉

Více excelových vychytávek najdeš na mém blogu, těším se na tebe. 🙂

Videonávod pro větší názornost

 

Co na to říkáš?

Autor: Lenka Mikšátková

Lenka se vyžívá v práci s Excelem a pomáhá ostatním, aby v něm konečně EXCELovali :-) Je autorkou několika e-booků a online kurzu pro začátečníky. Více o Lence najdete na jejích stránkách nebo na Facebooku Máme rádi Excel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *