Jak aktualizovat WordPress

Obtížnost 1: Žádné složitosti ~ 2,5 minuty čtení ~ 1-3 minuty práce

Přišla mi zpráva, že můj web je na zastaralém CMS a kvůli bezpečnosti mám provést upgrade na novější verzi. Moc tomu nerozumím, ale poradili mi, že mám aktualizovat WordPress. Jak na to?

Aktualizace WordPressu je hračka, za chvilku ti ukážu, jak na to 😉

Pár slov k zastaralému CMS a bezpečnostnímu riziku

Nejdřív předám slovo Wikipedii. Ta o CMS říká:

Systém pro správu obsahu (CMS z anglického content management system) je software zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu. V dnešní době se jako CMS zpravidla chápou webové aplikace, někdy s případným doplňkovým programovým vybavením u klienta.

Pro CMS se někdy používají i oborově podobné termíny redakční či publikační systém.

V našem případě je tím CMS právě WordPress.

Právě bezpečnost je jedním z hlavních důvodů, proč vznikají nové verze WordPressu. Dlouho neaktualizovaný web je snáz napadnutelný. Se starými verzemi navíc nebude fungovat ani řada pluginů. Na druhou stranu ale staré a dlouho neaktualizované pluginy nemusí správně fungovat s nejnovějšími verzemi WordPressu.

WordPress se aktualizuje automaticky

Od verze 3.7 je automatická aktualizace už součástí WordPressu. Nespouští se ale úplně při každém vydání nové verze WordPressu. Funguje jen na menší aktualizace, např. z verze 4.7 na 4.7.1 nebo z 4.7.4 na 4.7.5 (tj tam, kde přibude nebo se změní 3. číslo).

Hlavní aktualizace jsou rozsáhlejší a proto je potřeba spouštět je ručně. Jedná se o aktualizace, kde se mění 2. (nebo dokonce 1.) číslo verze. Momentálně je tedy ve hře aktualizace z verze 4.7.5 na 4.8.

Ještě důrazné varování!

Pokud jsi WordPress neaktualizovala dlouho, určitě nepodceňuj doporučovanou zálohu webu. Ještě než se do aktualizace pustíš, vytvoř si zálohu webu.

Ostatně zálohování se vyplatí při každé aktualizaci nebo instalaci nového pluginu, šablony a dalších zásazích do webu. A od věci nejsou ani automatické zálohy
návod Zálohování WordPressu

Takže konečně se k tomu dostávám…

Návod na aktualizaci WordPressu

  1. Otevři si administraci svého webu. Pokud je dostupná aktualizace, uvidíš to na první pohled (viz A i B na obrázku) 🙂jak aktualizovat WordPress
  2. Klikni na tlačítko Aktualizovat na verzi 4.8 (resp. na verzi, která je aktuální ve chvíli, kdy potřebuješ tento návod).
  3. Dostaneš se na stránku, kde je přehled všeho, co na tvém webu potřebuje aktualizovat (tj. nejen samotný WordPress, ale i pluginy a šablony). Zde klikni na tlačítko Aktualizovat u nejnovější české verze WordPressu.jak aktualizovat WordPress
  4. Pak si můžeš odskočit, nebo napjatě sledovat, jak probíhá aktualizace. Nic jiného nedělej, nezavírej okno prohlížeče!jak aktualizovat WordPress
  5. Jakmile bude WordPress aktualizovaný, zobrazí se ti stránka s informacemi o nové verzi.

Kontrolní otázka

Z jaké verze na jakou verzi jsi podle tohoto návodu svůj web aktualizovala?

 

Co na to říkáš?

Autor: Petra Vymětalová

Petra je internetová průvodkyně technikáliemi pro počítačové blondýny. Obzvlášť miluje Wordpress, se kterým pracuje už od roku 2010. Víc se o ní dočtete na jejím blogu www.petravymetalova.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *